با مراجعه به ایمیل خود حساب کاربری خود را فعال نمائید!

درباره باشگاه فرهنگی شباویز

بـــــاشگــاه مــــجازی کتـــاب‌بــازهـــا

شبکۀ اجتماعی کتابخوان‌ها و کتاب‌زیست‌ها یعنی کسانی که همیشه با کتاب زندگی می‌کنند، کسانی که کتاب‌خواندن تفریح شان است و کسانی که علاقه‌مند به حوزۀ مطالعه هستند.

چند سال پیش در دورانی که هنوز شبکه‌های اجتماعی مثل امروز فرصت حداقلی کتاب‌خواندن را از ایرانیان نگرفته بود، در گوشه‌کنار خیابان‌های شلوغ، مکان‌های دنجی برای گرد‌هم‌آمدن کتاب‌بازها سامان یافته بود تا دقایقی را برای خواندن و گفتن از کتاب و فرهنگ بگذارنند. یکی از آنها، «باشگاه کتاب اگر» بود؛‌مغازۀ کوچکی با گلچینی از کتاب‌های ناب در خیابان 16آذر که توانسته بود توجه مجموعه قابل توجهی از فعالان فرهنگی را به خود معطوف کند.

بهره‌برداری «کتاب اگر» از امکانات فضای مجازی، تجربه نابی بود که افق‌های وسیعی را در ذهن گردانندگان آن ایجاد کرد. اگر تعطیل شده بود اما سرمایه‌ اجتماعی و تجربه بی‌اندازه اگر، در انبان «اگری»‌ها آنقدر سنگین بود که بتوانند به برنامه‌های بزرگی بیاندیشند. یکی از آن رویاها ایجاد شبکه‌ای از افراد علاقمند به کتاب در فضای مجازی بود.

این رویا سرانجام یافت و باشگاه فرهنگی شباویز در نمایشگاه کتاب امسال رونمایی می‌شود. ساده‌ترین شکل معرفی این باشگاه این است که بگوییم، شباویز در قالب شبکه‌ای اجتماعی فعالیت می‌کند و قابلیت‌های کاربردی و ویژه ای در حوزه نشر و کتاب دارد که می‌تواند تمامی اقشار مرتبط به کتاب از جمله، نویسنده، ناشر، اصحاب رسانه، پژوهشگران و شبکه‌های فرهنگی را با جذابیت‌های بسیار متنوع، به خود جذب کند.

این باشگاه یک استارتاپ فرهنگی (start-up) است. استارتاپ‌های فرهنگی شرکت‌های نوینی هستند که تلاش می‌کنند با استفاده از امکانات فضای مجازی و با رو‌ش‌های تکنولوژیک جدید، به مسائل بپردازند و با به کارگیری مدل‌های جدید اقتصادی، در حوزه‌های فرهنگی ارزش‌آفرینی کنند.

یکی از عمده فعالیت‌های باشگاه فرهنگی شباویز تولید محتوا بصورت مدیا در حوزه فرهنگ با تمرکز فعلی در حوزه کتاب و کتاب دوستان است. شباویز یک نهاد خصوصی و وابسته به موسسۀ فرهنگی چارسوق است. حضور در شبکه شباویز، بیش از هر نتیجه ارزشمند دیگری، راهنمایی گردانندگان آن است. با پیوستن به باشگاه فرهنگی شباویز، در این کار فرهنگی غیر دولتی، همکاری کنیم.